уторак, 18. октобар 2011.

Nega lastara


U normalnim uslovima, stablo se formira u prolece trece godine od jednog dobro razvijenog, zdravog jednogodisnjeg lastara. Deo lastara se vezuje za zicu koja se nalazi na visini od 130 cm. Lastar u horizontalnom delu treba da je dugacak oko 50 cm, a u preseku da nije tanji od 8 mm. Najbolji su lastari debljine oko 10 mm. Ako lastar nema tu debljinu, onda se u godini formiranja ostavlja samo stablo, a u najgorem slucaju jos se jednom reze u glavu.
U periodu formiranja cokota posebnu paznju treba obratiti na lecenje i vezivanje lukova jer ako se sve uradi kako treba, cokoti ranije pocinju da plodonose.
U prvoj godini, neguju se svi lastari, u drugoj dva, a u trecoj samo jedan, koji ce posluziti za obrazovanje buduce kordunice i stabla.
Tokom prve tri godine vazno je uklanjati povrsinske zile iz cokota. Dvaput godisnje prilikom rezidbe i u junu, razsgrne se povrsinski sloj zemljista oko cokota, zile se pazljivo odseku i zemlja ponovo zagrne.
Neophodnu paznju potrebno je obratiti i na zastitu. Kada lastari dostignu duzinu od 20 do 30 cm pocinju se prskati svakih deset dana do kraja avgusta, cak i ako nema kise. Korovi se prve tri godine uklanjaju mehanicki, rucno ili masinski. U tom periodu djubrenjem se unosi samo azot, u prolece i u junu (oko 100 kg cistog azota).

Нема коментара:

Постави коментар